2001 OMCBA Fall Hunt September 15, 2001
Results
Squirrel Hunt: 
1st Place: John Stuart with Sandy
2nd  Place:  Ray Smith with Lori
3rd Place: Lester Wells with Champ
4th Place:  Bill Coon with Jane
5th Place:  Joey Posten with Buck-A-Rou
6th Place:  Robert Reed
with Preacher
7th Place:  Gary Smith with Daisy
8th Place:  Raymond Powers with Lady
9th Place:  Sorry,  No Photo  Scott Brown with Sheena
10th Place:  Charles Dillard with Buttercup
Squirrel Champion:  Donnie Clark with Bonnie Beti
    Bench Show:
6 mo - under  Females- 1st Place:Darrell Lewis & Road Huntin Cricket, 2nd Place:  Donnie Clark & Blue Suede Shoes, 3rd Place: Cortney Odum & Odum's Ginger
6 mo - under Males - 1st Place: Jesse Pennington & Pennys Ky Jam2nd Place:  Rivers Young & Ned, 3rd Place: Mike Clay & Clay's RR Pete
6 - 1 year Female - 1st Place: Jerry McBride & Rocky Ridge Dixie, 2nd Place: Noel Brannon &Brannon's Kate
6 - 1 year Male - 1st Place: Kevin White & Streaks Boucers, 2nd Place:
Dewayne Woodyard & Cyress Bayou Deacon, 3rd Place: Kevin McBride & Jackson's Jammin Jammer
1 - 3 year female - 1st Place: Jerry Vinson with Rocky Ridge Diamond, 2nd Place: Robin Swords with Harmony Hill Annie, 3rd Place: Mathew Headrick with Headrick's Slammin Sally
1 - 3 year male - 1st Place: Danny Wilkinson with Buck's Hardwood Amos, 2nd Place: Harry Cross & Cross Creek Injun Jake, 3rd Place:  Jack Watson & Lick Creek Rocket
3 year and up Female - 1st Place: 
Donnie Clark & Don't Rock the Jukebox, 2nd Place: Gary Smithson & Twin Oaks Skeeter, 3rd Place: David Carr & Carr's Tn Bonnie Blue
3 year and up Male - 1st Place:
Johnny Goss with Yellow Creek Boss, 2nd Place: Lloyd Odum & Odums Frostie, 3rd Place: Donnie Clark & Junior Jukebox
Junior Best of Show Female
Jerry McBride with Rocky Ridge Dixie Mc
Senior Best of Show Female - Jerry Vinson with Rocky Ridge Diamond
Junior Best of Show Male
Sorry, No Photo Jessie Pennington with Penny's Ky Jam
Senior Best of Show Male -
Danny Wilkinson with Buck's Hardwood Amos
Bench Champion - Female -
David Delk with Delk's Dottie
Bench Champion - Male
Sorry, No Photo
David Delk with Huntsman's Boone
Grand Bench Champion - Male - Sorry, No Photo
Carl Smith with Streak's Ringo
Treeing Contest:
1st Place:  Sorry, No Photo
Jason Dunn with Dunn's Sourwood
Sally, 2nd Place:  Brandon Allis & Hammerin Buck, 3rd Place:
Walter Phillips & Phillips Mr. Perfect
Tree Champion: Harry Cross with Cross Creek Mtn. Bob
Grand Tree Champion:
John Stuart with C & S
Hardwood Misty
Dash Race:
1st Place: Chester Johnson & Johnson's Ole Crook, 2nd Place: Rebecca Johnson & Paint Rock Dixie, 3rd Place:  Brandon Allen & Hammerin Buck
Roll Cage:
1st Place:  Chester Johnson with Johnson's Ole Crook, 2nd Place:  Alvin Stewart & Stewarts Little Knot
Nite Hunt:
1st Place:   Lloyd Brock with Molly
2nd place:  John W. Short
with Ruby Duby Do
3rd Place:  Bill Lewis with Bud
4th Place:  Harry Cross with Daisy
5th Place:  Donnie Clark with Bonnie Beti
Combination Winner:
Sandy with John Stuart
email me
2001 World Hunt Results
November 30 - December 1
Eliminations Squirrel Hunt
This was a great hunt and a good turn out!  There were 32 dogs in the first round of the Squirrel Hunt, 11 dogs in the second round, 4 dogs in the third and 2 dogs in the final round!   Eight dogs in the Night Hunt
World Squirrel Champion:  Mountain Susie, Carl Smith

Reserve World Squirrel Champion:  Sandy, Frank Cox and John Stuart

3rd place - Kate - Ray Smith, Jr
4th place - Champ - Lester Wells
5th place - Bud - Bob Niedbalta
6th place - Daisy - Gary Smith
7th place - Sheena - Scott Brown
8th place - Ange - Dan DeBord
9th place - Charley - Joey Posten
10th place - Katie - Bobby Taylor


World Night Hunt Champion:  Daisy, Gary Smith

Reserve World Night Hunt Champion:  Susie, Carl Smith

3rd place - Sandy - Frank Cox/John Stuart


World Bench Champion:  Ange, Dan DeBord

Reserve World Bench Champion:  Hardwood Rattler, James Menser


World Champion Squirrel and Night Combination:
Mountain Susie and Carl Smith

2002 OMCBA Fall Hunt Results
September 21, 2002
Squirrel Champion - Tenn Mt Spike - Horace Boswell
1st Squirrel Hunt - Sad River Kate - Ray Smith JR
2nd - Jam Up - Bobby Taylor
3rd - Outback Mt. Daisy - Harry Cross - Charles Cross
4th - Smootchin Susan - Donnie Clark
5th Torgensen Winnie - Thomas Torgensen
Fletchers Nanner - Terry Fletcher
Double Bark Annie - Ralph Clark
Sidewinder - Larry Rainsburg
Brown's Wheeler - Charlie Brown
10th Place - Alonzo Ard's dog  ?
BENCH SHOW RESULTS...
SQUIRREL HUNT RESULTS...
0 - 6 month old Females:  1st place:  RR Lizzy - Tim Attaway, 2nd place Buckshot Sally - Steven Smith, 3rd place Delk's Rockcreek Roxie - David Delk
0 - 6 month Males:  1st place:  Little Willy - Frog Smith, 2nd place
Twin Oak's Hawk - Gary Smithson/Jimmy Johnson, 3rd place
Rocky Ridge Rambo - Jason Wilcoxen


6 mo to 1 year old Females:  1st place: Picabo Streak - Donnie Clark, 2nd place Carr's Tn Little Sammie - David Carr, 3rd place Little Ann - Cassidy White
6 mo to 1 year old Males:  1st place:  Indian River Baldie - Carl Smith,  2nd place Ar Tree Talking Hammer - Jimmy Adams,  3rd place Vaughns Little Dan - Cecilia Vaughn
1 - 3 year old Females:  1st place:  Bear Creek Daisy - Kerry Fleming, 2nd place Carmel Creek Kate - Frog Smith, 3rd place Carr's Tenn Dixie - David Carr
1 - 3 year old Males:  1st place:
Hammering Buck - Brandon Allen, 2nd place Clay's RR Pete - Mike Clay, 3rd place Boren's Rex - Terry Boren
3 and older Females - 1st Place:
Phillips Ruby - Henry Phillips,
2nd place Twin Oak's Skeeter - Gary Smithson/ Jimmy Johnson,  3rd place
Conrad's East Fork Queen - Danny Conrad
3 and older Males - 1st Place:
Rambo Joe - Richard Jones2nd place Twin Oaks Barney - Gary Smithson, 3rd place Junior Jukebox - Donnie Clark
Bench Champion Female:  Smootchin Susan - Donnie Clark
Bench Champion Male:  Huntsman's Boone - David Lyons
BEST FEMALE OF SHOW:
RR LIZZIE - Tim Attaway
BEST MALE OF SHOW:
LITTLE WILLY - Frog Smith
Grand Bench  Female Champion:
Delk's Dottie - David Delk
TREEING CONTEST RESULTS...
1st Place:  Baird's Buckwheat Rascal - Phillip Baird  2nd place Jam Up - Bobby Taylor
Open Treeing Contest:
Tree Champion Contest:
1st Place:  Ar Tree Talking Hammer - Jimmy Adams  (Sorry no photo)
Grand Tree Champion Contest:
Bonnie Beti - Donnie Clark

1st Place:  Hammering Buck - Brandon Allen,
2nd Place Paint Rock Dixie - Rebecca Johnson, 3rd Place Johnson's Ole Crook - Chester Johnson

1st Junior Jukebox - Donnie Clark
2nd place Johnson's Ole Crook - Chester Johnson
3rd place Hammering Buck - Brandon Allen
NITE HUNT RESULS... (sorry no photos)

Champion Nite Hunt:
Bonnie Beti - Donnie Clark

Open Nite Hunt:
1st place Walkers Chopper - Gary Walker,
2nd place Brannon's Katie - Noel Brannon, 3rd Ruby Duby - John Short
DASH RACE RESULTS:
ROLL CAGE RESULTS:
2002 WORLD HUNT RESULTS
(sorry no photos)
WORLD SQUIRREL HUNT:
1st Place - Flat Creek Stormy - Gary Smith
2nd Place - Wild Rose - Smitty Smith
3rd Place - Harmony Hill Annie - Charles Dillard
4th Place - Ben - Bruce Harris
5th Place - Twin Pines Jake - Harold Smith
6th Place - Twin Pines Banjo - Harold Smith
7th Place - Shorty - Freeman Swallows
8th Place - Sad River Kate - Ray Smith Jr
9th Place - Maggie - Leonard Morgan
10th Place - Lux's Stump - James Lux
WORLD HUNT BENCH SHOW:
Females:
1st - Smithson Twin Oak Lady - Gary Smithson
2nd - Harmony Hill Carla - Robi Swords - Charles Dillard
3rd - Harmony Hill Huney - Robin Swords - Charles Dillard
Males:
1st - Death Row - Smith-Morgan-White
2nd - Hammerin Buck - Brandon Allen
3rd - Boren's Rex - Terry Boren

Best of Show Female:  Smithson Twin Oak Lady
Best of Show Male:  Death Row

World Champion Bench Dog:
Smithson Twin Oak Lady
WORLD CHAMPION TREEING DOG:
Hammerin Buck - Brandon Allen



WORLD NITE HUNT RESULTS:
1st Place - Ruby Duby Do - John Short
2nd Place - Death Row - Smith-Morgan-White
3rd Place - Twin Pines Banjo - Harold Smith
4th Place - Alsom Abe - Lebern Bowling
5th Place -  Sad River Kate - Ray Smith JR
Winner of the Dog Box Squirrel -  Gary Smith - Flat Creek Stormy
Winner of the Dog Box Coon - John Short - Ruby Duby Do
Combination Winner - Rifle - Harold Smith - Twin Pines Banjo
Tracker Collar/Squirrel - Smitty Smith - Wild Rose
Tracker Collar/Coon - Death Row - Smith-Morgan-White
2003 Spring Classic Hunt Results
Held March 22, 2003
SPRING CLASSIC BENCH CHAMPION:
LYNCH MTN. FRANK - DON DAVIS

Jr. Female Bench:
1st -  Brannon's Kate - Noel Brannon
2nd - Indian River Dottie - Clint Kennedy
3rd -  Joyner's Maggie - Larry Joyner

Jr. Male Bench:
1st -  Rocky Ridge Rambo - Jason Wilcoxen
2nd - Holly Spring's Jam-up - Bobby Taylor
3rd -  Boren's Stretch - Terry Boren

Sr. Female Bench:
1st -  Rocky Ridge Dixie - Jerry McBride
2nd - Harmony Hills Carla - Robin Swords
3rd -  Bear Creek Dee - Kerry Fleming

Sr. Male Bench:
1st -  Lynch Mtn. Frank - Don Davis
2nd - Brumbly, JerryLane/ Chris Boone




JUNIOR SQUIRREL HUNT:
1st -  Big Time - Carl Smith
2nd - Lick Creek Rambo - Jake Watson
3rd -  Lone Oak Skip - David Hennessee
4th -  Wild Rose - Charles Scott
5th -  Torgerson Kate - Tommy Torgerson

SENIOR SQUIRREL HUNT:
1st -   Sad River Kate - Ray Allen Smith, JR
2nd -  Twin Pines Banjo - Harold Smith
3rd -   Jack Hammer - John Mears
     4th -   Treeing Duke - Randy Moore/Gene Flinn
5th -   Black Magic - Joey Poston

NIGHT HUNT:
1st -   Walkers Chopper - Gary Walker
2nd  - Twin Pines Banjo - Harold Smith

SPRING CLASSIC COMBINATION CHAMPION:
TWIN PINES BANJO - HAROLD SMITH
Sad River Kate and Ray Smith Junior with family
JUNE 14, 2003 - SPRING SHOW AND HUNT RESULTS - photos below
CHAMPION SQUIRREL HUNT
Outback Mt. Daisy, Harry Cross, Handler:  Charles Cross

SQUIRREL HUNT
1st - Mountain State Holly, Chuck Loudin
2nd - Mt. Jackson's Big Time, Carl Smith
3rd - Jack Hammer, John Meares
45h - Headrick's Wheeler, Matthew Headrick
5th - Hichrock P.J., Steven Bissette
6th -Thunder's Blue Rattler, Allen Franklin
7th - Mountain State Apache, Adam Loudin
8th - Red River Posse, Dr. Lawrence Mosley,  Handler: James Menser
9th - Franklin Thunder Sport, Allen Franklin, Handler: Tanner Franklin
10th - Nichelson's Stretch, Darrel Nickelson
NIGHT HUNT
1st - Mt. Jackson's Big Time, Carl Smith
2nd - Nickelson's Stretch, Darrel Nickelson
3rd - Touble with the Truth - R. L. "Mudd" Williams
4th - Harmony Hills Toby, Robin Swords
5th - Short's Ruby, John Short
COMBINATION WINNER
MT. JACKSON'S BIG TIME, CARL SMITH
BENCH SHOW
6 mo and under female:
1st - Gray's Dixie Darling, Tony Gray
2nd - Peckerwood Annie, Clint Crew
3rd - Sassy, Jamie Woods, handler Cherish Woods

6 mo and under male:
1st - Road Hunting Rebel, Tony Miller, handler Tate Miller
2nd - Timber Talkin' Buster, Travis Watts, handler Tyler Guinn
3rd - McBride's Bob, Jerry McBride

6 mo - 1 year female:
1st - Jukebox's Lady Blue, Robert Bailey
2nd - Carr's Tn. Brighteye's Sister, David Carr, handler Cody Gann
3rd - Carr's Tennessee Roxanna, David Carr, handler Kayla Cothern

6 mo - 1 year male:
1st - Lux's Tennessee Tuff, James Lux
2nd - Scott Creek Butch, Tony Guinn
3rd - Boren's Roaring River Sonny Boy, Terry Boren, handler Jennifer Boyd

Female 1-3 years old:
1st - Rocky Ridge Dixie, Jerry McBride
2nd - Buckshot Sally, Gary "Frog" Smith
3rd - Power's Fisher, Raymond Powers, handler, Freeman Swallows

Male 1-3 years old:
1st - Bryson's Radar, Julius Bryson
2nd - White Oak Rowdy, Jerry Bennett, handler James Menser
3rd - Rocky Ridge Rambo, Jason Wilcoxen

Female 3 years and over:
1st - Hatchett Creek Boots, Harry Crew
2nd - Carr's Tennessee Dixie, David Carr, handler Kayla Cothern
3rd - Smith's Sad River Kate, Ray Allen Smith, JR

Male 3 years and over:
1st - Brummy, Chris Boone
2nd - Odom's Grit, Lloyd Odom
3rd - Horseshoe Champ, Chester Thompson

Best Female of Show
Rocky Ridge Dixie, Jerry McBride

Best Male of Show
Bryson's Radar, Julius Bryson

Overall Best of Show
Bryson's Radar, Julius Bryson





Bench Champion Class:
1st - Corbi's Little Willie, Alex Corbin
2nd - Lynch Mtn. Frank, Donald David
3rd - Cross Creek Indian Jake, Harry Cross, handler Charles Cross
4th - Conaster's Joe - Kenneth Jones, handler Cody Gann
5th - Huntsman's Boone, Davis Lyons
TREEING CONTEST
1st - Lynch Mtn. Frank, Donald David
2nd - Lux's Stump, James Lux
3rd - Jumping Jesse James, Paul Rodgers

TREEING CHAMPION
1st - Road Huntin' Rowdy, Darrell Lewis

GRAND TREEING CHAMPION
1st - Reed's Katy, Robert Reed


ROLL CAGE
1st - Johnson's Ole Crook, Chester Johnson
2nd - Tiger River Fat Albert, Tony Miller


DASH RACE
1st - Rocky Ridge Rambo, Jason Wilcoxen
2nd - Johnson's Ole Crook, Chester Johnson
3rd - Jumping Jesse James, Paul Rodgers


Please scroll down for other hunt results and photos...thru December 2003
Squirrel hunt winners...
Nite Hunt winners...
Combination Squirrel - Nite hunt winner...
Treeing Contest Winners...
Grand Tree Champion
Bench Show Photos...
Females 6 months to 1 year
Males 6  months  and under
Females 6 months and under
Males 6 months to 1 year
Females 1 to 3 years old
Males 1 to 3 years old
Females 3 years and over
Males 3 years and over
Bench champion
Best of Show - Female
Best of Show - Male
            and
Overall Best Of Show
Misc Photos...
Roll Cage Winner
     Original Mountain Cur Breeders Association
Fall Show and Hunt Results
September 20, 2003

Squirrel hunt-
1st- LDR Crooked Hunt, Larry Rainsburg, owner, Gene Rainsburg, handler
2nd- Headrick's Wheeler, Matthew Headrick
3rd  Mt. Jackson's Big Time, Carl Smith, owner/ handler
4th-Clinch Mt. Mollie, Ronald Dorman
5th-Worm's Archusa Creek Faith, Gary Rodgers
6th- Boondock Cyclo Sno, Alonzo Ard
7th-Indian River Lady, Ronnie Phillips
8th South Fork Ginger, Mike Lewis
9th-Red River Posse, Dr. Lawrence Mosley, owner, James Menser, handler
10th-Bell Mt. Stretch, Larry Smith, owner,Travis Russell, handler

Squirrel Grand Champion
Streak's Mt. Susie, Carl Smith, owner, Clint Kennedy, handler


Night Hunt-
1st-Wright's Tip, Lonnie Wright, owner/ handler
2nd- Sad River Kate, Ray Smith, Jr.,owner/handler
3rd-Harmony Hills Toby, Robin Swords, owner-handler
4th-Clear Creek Trixie, Mike Hatfield, owner-handler

Night Champion 
Walker's Chopper, Gary Walker, owner-handler.

Bench Show
6 month & under female-
1st Cricket, Jason Wilcoxen
2nd-Shadow, Eugene Hill
3rd-Bertrum's Dollie, Billy Bertrum
6 month & under male-
1st- Mac, Lonnie Wright
2nd-Little Mt. Bo, Thomas Chaney
3rd-Smithson's Striker, Gary Smithson
6 month  1 year female-
1st-Indian River Dottie, Clint Kennedy
2nd-Little Orphan Annie, Jennie Baird, owner, Phil Baird, handler
3rd- Smith's Dixie, Jamie Smith
6 month-1 year male-
1st- Rooster, Joe Greer
2nd-Timber Topping Buster, Travis Watts
3rd-Boone's Lil' Booger, Robert Lyons
Female 1-3 year-
1st-Twin Oak Lady, Jimmy Johnson/ Gary Smithson, owners, Gary Smithson, handler
2nd-Worm's Archusa Creek P-Nut, Gary Rodgers
3rd-Lou's Kate, Lou Wright.
Male 1-3 year-
1st - White Oak Rowdy, Jerry Bennett, owner, James Menser, handler
2nd-Holly Springs Jam-up, Bobby Taylor
3rd Scott's Creek Butch, Tony Gwen
Female 3 years & over-
1st- Pennick's Copper Penny, Brad Petty
2nd-Boondock Cyclo Sno, Alonzo Ard
3rd-Conrad's East Fork Queen, Danny Conrad/ Cody Conrad
Male 3 years & over-
1st Baird's Buckwheat Rascal, Phil Baird
Best of Show Female-
Twin Oak's Lady,Gary Smithson/ Jimmy Johnson
Best of Show Male/ Overall Best of Show-
White Oak Rowdy-Jerry Bennett, owner, James Menser, handler
Bench Champion Male-
1st- Bryson's Radar, Julius Bryson
2nd- Conaster's Rambo Joe, Kenneth Jones, owner,
3rd- Corbin's Little Willie, Alex Corbin
Bench Champion Female-
South Fork Ginger, Michael Lewis

Treeing Contest-
1st-Crabtree's Rowdy, Andy Crabtree
2nd- Billy Ruff, Kenneth Jones
3rd Stewart's Little Billy Joe, Alvin Stewart

Roll Cage - 
1st-Johnson's Ole Crook, Chester Johnson
2nd- Indian River Chief, Mike Hatfield

Dash Race-
1st-Wilcoxen's Willie, Mike Wilcoxen
2nd Tiger River Fat Albert, Tony Miller
3rd-Rocky Ridge Rambo, Jason Wilcoxen



2003 World Hunt
December 5 and 6, 2003

SQUIRREL HUNT:  
World Champion Squirrel Winner:  Red River Posse - Dr. Lawrence Mosley - Handled by James Menser

Reserve World Champion Squirrel Winner: Twin Pines Banjo - Harold Smith


3rd Place:  Mtn. Jackson's Big Time - Carl Smith
4th Place:  Thunder Sport - Allen Franklin
5th Place:  Coon's Jane - Bill Coon
6th Place:  Alabama Smokin Joe - John Meares
7th Place:  Maggie - Smith/Moran/White
8th Place:  Smith's Dixie - Jamie Smith
9th Place:  Jackson's Mtn. Trapper - John Short
10th Place:  Posten's Champ - Joey Posten


WORLD CHAMPION SQUIRREL DOG
Reserve World Champion Squirrel Dog
3rd                                                            
                                4th
6th                                                        8th
Bench Show 
(all Males showed together regardless of titles or age)

Male Bench Winners:
1st - Coopers RR Pete - Coy Cooper
2nd - Twin Oaks Barney - Jimmy Johnson
3rd - Coray's Fast Track CD - Corey Hasty

(all Females showed together regardless of titles or age)
Female Bench Winners:
1st - Black Mtn. Lady - Ralph Chaffin
2nd - Barking Up Jill - Phillip Baird
3rd - Morrisons Mint Julip - Mark Morrison

Best Male:  Coopers RR Pete
Best Female:  Black Mtn Lady

WORLD CHAMPION BENCH DOG:
Black Mtn Lady - Ralph Chaffin
1st place Male and Best Male of Show
  2nd place Male
3rd place Male
1st place Female, Best Female of Show
and WORLD BENCH CHAMPION DOG
RESERVE WORLD BENCH CHAMPION Female
Treeing Contest Winners:
1st Place and World Champion - Red River Doc - Chester Thompson
2nd Place - Lynchs Mt Frank - Don Davis
3rd Place - Clark's Miz Super Freak - Nick Clark
4th Place - Hammerin Buck - Brandon Allen

WORLD CHAMPION TREE DOG
RESERVE WORLD CHAMPION TREE DOG
3rd Place Tree Dog
NIGHT HUNT WINNERS:

1st Place, WORLD CHAMPION NITE HUNT AND COMBINATION DOG WINNER:
Harris Tenn Ben - Bruce Harris

RESERVE WORLD CHAMPION NITE HUNT
Bill Clinton - Donnie Clark
WORLD CHAMPION NITE HUNT
WINNER
RESERVE WORLD NITE HUNT CHAMPION
AND
COMBINATION DOG WINNER:
TENN MTN BEN AND BRUCE HARRIS